Türk Halk Müziğinin Duayen İsimlerinden Mükerrem Kemertaş Hak’ka Yürüdü

Türk Halk Müziğinin Duayen İsimlerinden Mükerrem Kemertaş Hak’ka Yürüdü

Türk Halk Müziğinin Duayen İsimlerinden Mükerrem Kemertaş Hak’ka Yürüdü

Huma Kuşu, Göç Göç Oldu gibi bu toprağın, Erzurum‘un yürek titremelerini en iyi seslendiren büyük usta, TRT ses sanatçısı Mükerrem Kemertaş 80 yaşında hayatını kaybetti.

Mükerrem Kemertaş Kimdir?

Mükerrem Kemertaş 1938 yılında Erzurum’da dünyaya geldi. Halen İzmir’de yaşamını sürdüren Mükerrem Kemertaş, üç çocuk ve iki torun sahibidir. Oğlu Tuncay Kemertaş da kendisi gibi Türk Halk Müziği sanatçısı ve icracısıdır. Birlikte söyledikleri pek çok eserin yanında son olarak da “Yadigar” adıyla bir kaset çıkartmışlardır.

  • Sanat hayatına Erzurum Halk Oyunları Derneği‘nin THM çalışmasına katılarak başladı.
  • İlk defa 1956 yılında bir gençlik şöleninde sahneye çıkan sanatçı, o güne kadar Hırtızlı Hafız Celal, Çığılı İzzet, Celal Güzelses gibi ustaları yakinen dinleyebilme fırsatı buldu.
  • 1960 yılında Erzurum Radyosu‘nun açılması ve devamında 1961’de Doğudan Sesler Korosu‘nun kurulmasıyla birlikte Seyfettin Sığmaz, Hulusi Seven, Fikret Tosuner ve Suat Işıklı nezaretinde, bu koroda korist ve solist olarak görev aldı. Bu topluluğun TRT Erzurum Radyosu için düzenli aralıklarla hazırladığı programlarda beş yıl boyunca yer almıştır.
  • Daha Sonra, 1966 yılında açılan “Kadrolu Ses Sanatçısı” sınavını kazanarak Erzurum Radyosu‘nda kadrolu sanatçı olmuştur. B
  • u dönemde Erzurum Radyosu’nda Ali Canlı, Mustafa Geceyatmaz, Kemal Karasüleymanoğlu, Fikret Karahan ve Talip Özkan‘ın şefliğinde Yurttan Sesler Korosu‘nda çalışmaya başladı.
  • İstanbul Radyosu THM Müdürü Nida Tüfekçi‘nin isteği üzerine, 1970 yılından itibaren İstanbul Radyosu Yurttan Sesler Topluluğu‘nda, Nida Tüfekçi, Neriman Altındağ Tüfekçi, Ahmet Yamacı, Yücel Paşmakçı‘nın nezaretinde görevine devam etti.
  • Uzun havaları ustalıkla icra etmesiyle tanınan Mükerrem Kemertaş‘ın, 1960’lı ve 1970’li yıllarda değişik firmalar adına yapmış olduğu çok sayıda plak ve kaseti mevcuttur.
  • 1985 yılında İzmir Radyosu‘na naklen atanan Mükerrem Kemertaş, emekli olduğu 2004 yılına kadar bu radyodaki çalışmalarını sürdürdü.

Mükerrem Kemartaş öldü mü

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Yandex.Metrica