TBMM’de Dokunulmazlıkla İlgili Oylama Başladı

TBMM’de Dokunulmazlıkla İlgili Oylama Başladı

Dokunulmazlıkla ilgili ilk tur oylama başladı

Meclis’te dokunulmazlıkların kaldırılmasıyla ilgili kritik oylama başladı.Başbakan Ahmet Davutoğlu, dokunulmazlık teklifi görüşmeleri için TBMM Genel Kurulu’na geldi.

Meclis Genel Kurulu’nda dokunulmazlık teklifinin tümü üzerindeki görüşmeler tamamlandı. Teklifin maddelerine geçilmesi hususunda gizli oylamaya geçildi.

Meclis Genel Kurulu’nun dokunulmazlık mesaisi başladı.AK Parti’nin dokunulmazlık teklifinin ilk tur görüşmeleri bugün yapılıyor. Genel Kurul’da HDP’den bir hamle geldi. HDP, Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş hakkında verdiği gensoru önergesini geri çekti.

Bu gelişme sonrasında Genel Kurul’da teklifin tümüne ait görüşmeler yapıldı ve teklifin maddelerine geçilmesi hususunda gizli oylamaya geçildi.

İKİNCİ TUR CUMA GÜNÜ

İkinci tur görüşmeler içinse Genel Kurul 20 Mayıs Cuma günü saat 10.00’da toplanacak. 20 Mayıs’ta Antalya’da kampa girecek olan CHP, teklifin ikinci tur görüşmelerinin cuma günü yapılacak olmasına tepkili. 

Teklif, Adalet Bakanlığı, Başbakanlık ve Meclis’te bekleyen tüm dosyalar için dokunulmazlıkların kaldırılmasını öngörüyor.

AK Parti‘nin teklifine CHP ve MHP destek olacağını açıklamıştı. HDP ise hayır oyu kullanacak. Anayasa değişikliği oylamaları, iki turlu olacak ve gizli yapılacak.

Teklife destek olacaklarını açıklayan üç partinin toplam oy sayısı 489. 367 evet çıkması halinde teklif kabul edilmiş olacak.

Teklif kabul edilirse, 138 milletvekilinin dokunulmazlığı kaldırılacak. 677 fezleke doğrudan yargıya teslim edilecek.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Yandex.Metrica