TBMM Başkanı İsmail Kahraman’ın “Kadınlar Sahneye Çıkmasın” İsteği, Twitter’da #KadinlarSahneye Etiketiyle Tepki Gördü

TBMM Başkanı İsmail Kahraman’ın “Kadınlar Sahneye Çıkmasın” İsteği, Twitter’da #KadinlarSahneye Etiketiyle Tepki Gördü

TBMM Başkanı İsmail Kahraman’ın “Kadınlar Sahneye Çıkmasın” İsteği, Twitter’da #KadinlarSahneye Etiketiyle Tepki Gördü

TBMM’deki bir gösteride kadın tiyatrocuların sahneden indirildiği iddiası tepkilere neden oldu. Oyuncular Sendikası’ndan sert bir açıklama geldi. CHP konuyu meclise taşıdı. TBMM de iddialara “dezenformasyon” dedi.

TBMM’de Çanakkale destanının anlatıldığı müzikli gösteride kadın tiyatrocuların sahne almasının engellendiği iddia edildi. Olay, TBMM Kültür, Sanat ve Yayın Kurulu tarafından başlatılan Meclis Sohbetleri adlı program sırasında Çarşamba akşamı yaşandı.  “Birinci Meclis, Gazilik ve Şehitlik Ruhu” temasıyla gerçekleştirilen program öncesi katılımcılar için kısa bir müzik ve tiyatro gösterimi yapıldı. Çanakkale destanının anlatıldığı yaklaşık 15 dakikalık müzikli gösteride erkek oyuncular sahnede yer alırken aynı gösterideki kadın oyuncuların salonun kenarında bekletildiği iddia edildi.

Kadın oyuncuların sahne kenarında durmasının sahnelenen gösterinin kurgusundan değil kadın oyuncuların sahneye çıkmasının istenmemesinden kaynaklandığı öne sürüldü. İddialara göre TBMM’deki program için hazırlanan Devlet Tiyatrosu oyuncuları gösteriden bir saat önce acil toplantıya çağrıldı ve bu toplantıda gösterimin organizatörleri, kadın oyuncuların sahneye çıkmamasını istedi. Oyunda kadın ve erkeklerin birbirine sarılmasının TBMM Başkanı İsmail Kahraman’ın rahatsız olabileceğinin düşünüldüğü iddia edildi. Sonrasında da gösteri için yeni bir düzenleme yapıldığı ve kadınların sahnede değil, salonun kenarında yer almasına karar verildiği haberleri basına yansıdı.

Oyuncular Sendikası ve TBMM’den açıklama

Olayla ilgili bir basın açıklaması yapan Oyuncular Sendikası da bazı yetkililerin TBMM’deki gösteriye müdahale ettiğini ve kadın oyuncuların sahnede görev almalarını engellediğini duyurdu.

Sendikadan “Ortaçağ karanlığına dönmeyi reddediyoruz” başlığı ile yapılan açıklamada, “Çanakkale Şehitleri Anma Gecesi’nde gösteriye bir saat hala kadın oyuncuların sahnede yer almaması yönünde bazı yetkililer tarafından gösteriye müdahale edildiği ve kadın oyuncuların sahnede görevlerini yapmak yerine sahne kenarında merdivenlerde ya da sahne arkasında beklemeye zorlandığı bilgisi tarafımıza ulaşmıştır. Yaptığımız araştırmalar sonucunda da olayın yaşandığını destekleyen bilgilere ulaşılmıştır” denildi.

Oyuncular Sendikası bu olaya sebebiyet veren tüm yetkilileri de istifaya davet etti.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Yandex.Metrica