Özel Kuvvetler Komutanı Zekai Aksakallı Paşa Cerablus’ta

Özel Kuvvetler Komutanı Zekai Aksakallı Paşa Cerablus’ta

Özel Kuvvetler Komutanı Aksakallı Cerablus’ta

Sabah saatlerinde sınırın Türkiye tarafına geçen Korgeneral Aksakallı, IŞİD’den alınan kentte öğle saatlerinde ÖSO komutanlarıyla görüştü. Anadolu Ajansı, komutanın ilçe merkezinde muhaliflerle selamlaşma ve kucaklaşma fotoğraflarını az önce geçti. Son dakika haberleri gelmeye devam edecek.

Türkiye’nin Suriye’ye sınır ötesi harekatınnın ikinci gününde flaş bir gelişme yaşandı. Sınır ötesi harekatı yöneten Özel Kuvvetler Komutanı Korgeneral Zekai Aksakallı, IŞİD’den alınan Cerablus’a gitti.

Sabah saatlerinde sınırı geçen Korgeneral Aksakallı, beraberindeki birliklerle önce Keklice köyüne uğradı ve ardından öğle saatlerinde Cerablus’a ulaştı. Anadolu Ajansı, komutanın ilçe merkezindeki muhalif güçlerle selamlaşam ve kucaklaşma fotoğraflarını geçti.

CNN Türk canlı yayınında konuşan AA muhabiri Cem Özdel, “Zekai Paşa öğle saatlerinde Cerablus’a geldi. Burada öncelikle muhaliflerle selamlaştı. Onlara tatlı ikram etti. Daha sonra muhalif liderlerle bir toplantı gerçekleştirdi” ifadelerini kullandı.

Cerablus’ta herhangi bir Türk birliği bulunmuyor. Aksakallı ile ilçeye giden özel kuvvetler askerleri sadece koruma görevini yerine getirdi.

EVE DÖNÜŞ BAŞLADI

ÖSO güçleri, halkın evlerine geri dönebileceği güvenli şartları oluşturuyor. IŞİD’den ve çatışmalardan kaçan halkın bir bölümünün evlerine geri dönmeye başladığı görüldü.

Evine dönen Cerablus sakinlerinden Muhammed Kenkeri, Türkiye’ye teşekkür etti. Kenkeri, “Artık evimize dönebiliyoruz. İnsallah bu sükunet böyle korunur ve her şey normalleşir” dedi.

Adını belirtmek istemeyen Cerabluslu bir kadın da “Ben Cerablus’u yalnız başıma terk etmek zorunda kalmıtım. Geride annemi bırakmam gerekmişti. Şimdi ona kavuşacağım, sevinçliyim” ifadelerini kullandı.

Özel Kuvvetler Komutanı Aksakallı’nın Fırat Kalkanı harekâtını yönettiği dün duyurulmuştu.

Korgeneral Aksakallı, 15 Temmuz darbe girişiminin kaderini değiştiren isim olarak öne çıkmıştı. Özel Kuvvetler Komutanlığı’nı darbecilerden temizleyen Aksakallı, cuntacıların yenilmesinde başrolü oynayan isimlerden biriydi.

CERABLUS’TA MAYINLAR TEMİZLENİYOR

Cerablus’a dün ulaşan ÖSO güçleri, kente tamamen hakim durumda. Muhalifler, IŞİD militanlarının yerleştirdiği patlayıcıları imha etmeye çalışıyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Yandex.Metrica