Irak hükümetine Birlikleri Hatra’yı Terör Örgütü IŞİD’den Geri Aldı

Irak hükümetine Birlikleri Hatra’yı Terör Örgütü IŞİD’den Geri Aldı

Irak hükümetine Birlikleri Hatra’yı Terör Örgütü IŞİD’den Geri Aldı

Irak hükümetine bağlı birlikler, ülkenin kuzeyindeki antik kent Hatra’yı terörö örgütü IŞİD’den geri aldı. Böylece, IŞİD’in Irak ile Suriye arasında kullandığı geçiş yolu kesilmiş oldu.

Hatra’daki operasyonlar, ağırlıklı olarak İran’ın eğittiği Şii Haşdi Şaabi milislerinden oluşan Halk Seferberlik Birlikleri koalisyonu tarafından Salı günü başlatıldı.

Musul’un yaklaşık 125 kilometre güneyinde bulunan ve üç yıl IŞİD kontrolünde kalan antik kent Hatra’nın tarihi yapısında büyük zarar oluştuğu belirtildi.

Birleşmiş Milletler Bilim Eğitim ve Kültür Örgütü (UNESCO), kültürel zenginliklerin kasıtlı olarak tahrip edilmesinin de savaş suçu sayıldığını söyledi.

Musul’un IŞİD’den geri alınması için başlatılan operasyonun koordinatörü General Abdulamir Yarallah, “Haşdi Şaabi birlikleri Hatra’yı tamamen özgürleştirdi” dedi.

IŞİD militanlarının, Musul’un kuzeybatısında, IŞİD lideri Ebubekir El Bağdadi’nin 2014 yılında ‘hilafet ilan ettiği’ Büyük el Nuri Camii’nin de bulunduğu alanda kuşatıldığı bildiriliyor.

Irak hükümetine bağlı milislerin IŞİD’den geri aldığı Hatra, Bağdat’ın kuzeyinde, hala IŞİD kontrolünde bulunan Havica’nın da doğusunda.

Halk Seferberlik Birlikleri, Salı günkü açıklamasında Hatra operasyonunun IŞİD’in Havica, Musul ve doğu Suriye arasındaki ikmal hatlarını kesmek için düzenlendiğini duyurmuştu.

(Kaynak: BBC Türkçe)

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Yandex.Metrica