İnsanlık Düşmanı Şimon Peres Öldü

İnsanlık Düşmanı Şimon Peres Öldü

İsrail’in eski Cumhurbaşkanı İnsanlık Düşmanı Şimon Peres Öldü

İsrail’de başbakanlık ve cumhurbaşkanlığı yapmış olan 93 yaşındaki politikacı Şimon Peres’in, felç geçirdikten iki hafta sonra dün gece öldüğü açıklandı.

Tel Aviv’deki Tel Hoshemer Hastanesi’nde bulunan Peres’in durumunun dün daha da kötüleştiği belirtilmişti.

İsrail’de 2007 ile 2014 yılları arasında cumhurbaşkanlığı görevini yürüten Peres, 13 Eylül’de felç geçirmiş ve hastaneye kaldırılmıştı. Peres’in, tedavi amacıyla ilaçlarla uyutulduğu ve solunum cihazına bağlandığı belirtilmişti. 

Son yıllarda sağlık sorunları artan Peres’in kalbine de 5 Eylül’de pil takılmıştı.

İsrail’in 1948’teki kuruluşunu gören siyasetçi kuşağının son temsilcilerinden biri olan Peres, iki kez başbakanlık ve bir kez cumhurbaşkanlığı yapmıştı.

Peres, 1994’te Filistinlilerle müzakere ettiği Oslo Barış Anlaşması nedeniyle Nobel Barış Ödülü almıştı. Peres bir keresinde Filistinliler’in İsrail’in “en yakın komşusu” olduğunu söyleyip, “en yakın dostları” da olabileceğini vurgulamıştı. Peres ödülü, Filistin lideri Yaser Arafat ve daha sonra suikaste kurban giden eski İsrail Başbakanı İzak Rabin ile paylaşmıştı.

Şimon Peres, ilerlemiş yaşına karşın Peres Barış Merkezi aracılığıyla kamuoyu önünde, aktif bir yaşam sürmüştü.
Peres aynı zamanda, İsrail’in gizli nükleer programının mimarıydı.

Şimon Peres, 13 Eylül’de geçirdiği ağır felcin ardından Şeba Tıp Merkezi’nin Yoğun Bakım Ünitesi’nde yatıyordu.
ABD Başkanı Barack Obama “Sevgili dostum” diye hitap ettiği Peres’in “insan onuru ve ilerlemesi vizyonunu rehber edindiğini ve iyi niyetli insanların ilerleme kaydedebileceğini bildiğini” söyledi.

Peres, uzun siyasi kariyerinin başında İsrail Ordusu’nun selefi olan Haganah örgütünün personel işleri ve silah alımından sorumlu olmuştu.

İsrail’in kuruluşunda Fransa ile Mirage avcı jetlerinin alınması için bir anlaşma yapmıştı. Filistinlilerin kaçırdıkları bir uçağı Uganda’nın Entebbe Havaalanına götürdüğü 1976 yılında savunma bakanıydı. 100’den fazla rehinenin kurtarıldığı operasyonu yönetti.

Bir dönem Batı Şeria’daki Yahudi yerleşimlerini savunan Peres, sonra önde gelen bir siyasi güvencin oldu. Sık sık Filistinlilerin toprak talepleri konusunda ödün verilmesi gerektiğini söylemişti.

POSTA

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Yandex.Metrica