Genelkurmay Personel Başkanı Korgeneral İlhan Talu Darbe Savunmasını Tamamladı

Genelkurmay Personel Başkanı Korgeneral İlhan Talu Darbe Savunmasını Tamamladı

Genelkurmay Personel Başkanı Korgeneral İlhan Talu Darbe Savunmasını Tamamladı

Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe  girişimi sırasında Genelkurmay Karargahı’nda yaşanan eylemlere ilişkin,  aralarında sözde Yurtta Sulh Konseyi üyelerinin de yer aldığı 221 kişinin  yargılandığı davada, eski Genelkurmay Personel Başkanı Korgeneral İlhan Talu  savunmasını tamamladı.  Talu, Ankara 17. Ağır Ceza Mahkemesince Sincan Ceza İnfaz Kurumları  Kampüsü’ndeki salonda görülen duruşmadaki savunmasında, 15 Temmuz gecesi  yaşananları anlattı.    Genelkurmay Karargahı’nda, saat 19.55’e kadar komuta katına  çıkmadığını, MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın karargahta bulunduğundan haberi  olmadığını iddia eden Talu, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar’ın  çağırması üzerine saat 19.55’te makam katına geçtiğini söyledi.

  Makama girdiğinde Genelkurmay Başkanı Akar ile MİT Müsteşarı Fidan’ın  çalışma odasında bulunduklarını, Akar’ın, Kara Havacılık Komutanlığındaki FETÖ  yapılanmasına mensup iki personel hakkında bilgi istediğini söyleyen Talu, bu iki  personelin, mesleki bilgileri içeren “safahat kartı” denilen kartı almak üzere  odasına geri gittiğini, ardından bu kartları alarak makama geldiğini anlattı.  Talu, kartları arz edip saat 20.16’da tekrar odasına geldiğini belirtti. Talu, sanıklardan eski Genelkurmay Başkanlığı Personel Daire  Başkanlığı Şube Müdürü Cemil Turhan’a, Genelkurmay Başkanının iki kişiyle bilgi  sorduğunu, tutuklama olabileceğini söylediğini, olayları takip etme emri  verdiğini anlattı. Ardından Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Yaşar Güler’in  kendisini çağırdığını ifade eden İlhan Talu, Güler’in odasından çıkarken,  karargaha giren tam teçhizatlı askerleri gördüğünü söyledi.

KAPIYI KİLİTLEYİP TELFONLA GÖRÜŞTÜM

 MİT Müsteşarlığı’na saldırı olabileceği söylentisi nedeniyle  yaşananların ilk başta tatbikat olduğunu düşündüğünü savunan sanık Talu, ardından  karargahta hareketlenme başladığını, telaş içinde makama gelen emir astsubayının,  askerlerin koridorda bulduklarını derdest ettiklerini söylediğini aktardı.  Bunun üzerine makam odasının kapısını kilitleyerek, telefon  görüşmeleri yaptığını, saat 23.00’te dönemin 2. Ordu Komutanı Orgeneral Adem  Huduti’nin aradığını, sanıklardan Cemil Turhan ve Mehmet Partigöç imzalı atama ve  görevlendirme mesajları geldiğini söylediğini iddia eden Talu, “Partigöç’ün  FETÖ/PDY üyesi olduğunu bildiğimden kalkışmanın FETÖ tarafından yapıldığını  anladım. Huduti’ye, bunun bir FETÖ kalkışması olduğunu, Genelkurmay Karargahı’nın  basıldığını, odamda beklediğimi, faaliyetin emir komuta zinciri dışında bir  kalkışma olduğunu, gelen mesajların dikkate alınmaması gerektiğini söyledim” diye  konuştu.

   Odasında beklediği süreçte, yaptığı tüm telefon görüşmelerinde, aynı  konuları komutanlıklara ilettiğini savunan Talu, Sabaha karşı da Akıncı Üssü’nden  kurtulan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ile 13 kez telefon görüşmesi  yaptığını anlattı.

 YALANLARA SİSTEM BİLE DAYANMADI

Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi SEGBİS’te arıza yaşanması nedeniyle  duruşmaya ara verildi. Şehit ve müşteki yakınları sıralarında oturan bir kişi,  “Yalanlara sistem bile dayanmadı.” diyerek, Talu’ya tepki gösterdi. Sistemin düzelmesinin ardından savunmasına devam eden Talu, sabah  saatlerinde, Partigöç ile 7 kez telefon görüşmesi yaparak, çatışmadan teslim  olmaları konusunda çağrıda bulunduğunu, sivil savcının gelmesi halinde teslim  olacaklarını söylediğini, bunu Genelkurmay Başkanı Akar’a ilettiğini anlattı.

Genelkurmay Karargahına destek için personel görevlendirmesi  yaptığını, koordine için komutanlarla görüştüğünü, tüm yaşananlardan Genelkurmay  Başkanı Akar’ı bilgilendirdiğini savunan Talu, darbe girişiminin ertesi günü  akşamüstü gözaltına alındığını söyledi.”Darbeyle yakından uzaktan ilgim yoktur.” diyen Talu, iddianamedeki,  gece 03.00’te planlanan darbenin saat 21.30’a çekilmesinde rolü olduğu iddiasını  da kabul etmedi. Karargah içindeki görüntülerde darbecilere yol gösterdiği  iddiasının da gerçeği yansıtmadığını savunan Talu, Genelkurmay İkinci Başkanının  odasından çıktığında tam teçhizatlı darbeci askerlerle karşılaştığını ileri  sürdü.  İddia edildiği gibi kontrollü kapıda tam teçhizatlı askerlere sağ  eliyle yol göstermediğini, kapıların kart okuyucu ile açıldığını iddia eden Talu,  “Kapıyı açmak için gereken kartım sağ tarafta yakamda asılı. Kapıdan çıkarken  kartı dokundurmak için sağ elimle alıp uzattım, kapı nöbetçi astsubay tarafından  açılınca elim sağda kart üzerinde bir kaç saniye kalmıştır. Bunu arkadaki  personele işaret olarak sunmuşlar, bu söz konusu değil. Kimseye yol göstermedim,  işaret etmedim.” dedi.   Orgeneral Yaşar Güler derdest edilirken, olaya nezaret ettiğinin iddia  edildiğini de söyleyen Talu, Güler’in olaylara ilişkin verdiği ifadede isminin  geçmediğini, olaylara karışmadığını ileri sürdü. Yurtta sulh konseyi listesinde isminin karşısında “göreve devam” yazan  İlhan Talu, bunun nedenini bilmediğini savunarak, “Göreve devam yazan 27 personel  hakkında hiç bir işlem yapılmamıştır, hatta terfi ettirilmişlerdir. Göreve devam  yazan 22 general ve amiral ile ilgili normal emeklilik işlemleri yapılmıştır. Ben  de ‘göreve devam’ yazan FETÖ’cü olmayanlardan biriyim. Darbeye teşebbüsün hiç bir  hazırlık aşamasında bulunmadım. Personel Başkanı olmak ateşten gömlek, burada  bulunmamın sebebi bu görevi yapmam.” iddiasında bulundu.

PARTİGÖÇ’ÜN İSMİNİ GÖRÜNCE

 Ankara 17. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Oğuz Dik’in sorularını da  yanıtlayan Talu, “Darbeyi kimin yaptığını nasıl anladınız?” sorusu üzerine,  İkinci Ordu Komutanı ile telefonda görüşüp, Partigöç’ün adını duyunca anladığını  söyledi.    “FETÖ ile mücadele ettiğinizi söylüyorsunuz, mücadele ettiğiniz grup  size niye o gece gözaltına almadı?  Bir dizi senaryosuna bile karışan FETÖ, niye  size tekrar personel başkanlığı görevi veriyor?” soruları üzerine de İlhan Talu,  “Emir astsubayım, ‘dışarıda herkesi derdest ediyorlar’ deyince ben odamın  kapısını kilitledim. Beni niye görevlendirdiklerini bilmiyorum.” dedi. Sanık İlhan Talu, darbe girişiminin bastırılmasının ardından 2. Ordu  Komutanlığına vekaleten yapılan atama emrine ilişkin soruya karşılık da  “Atamadaki ismi ben belirlemedim. Genelkurmay Başkanım emretti, onun yerine şunu  atasaydın demem mümkün değil.” şeklinde konuştu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Yandex.Metrica