FETÖ Sanıkların Savunma Şifresi ‘KOKTOD’ deşifre Oldu

FETÖ Sanıkların Savunma Şifresi ‘KOKTOD’ deşifre Oldu

FETÖ Sanıkların Savunma Şifresi ‘KOKTOD’ deşifre Oldu

Kolluk Kuvvetlerini Toplumsal Olaylarda Destekleme (KOKTOD) kapsamında tankları ve askerleri kent merkezlerine çıkardıklarını ileri süren FETÖ’cü sanıklar, amaçlarının ‘binaları ve çevreyi korumak’ olduğunu söyleyecek kadar da trajikomik savunmalara başladı. Sanıkların, darbe girişiminin başarısız olması olasılığına karşı önceden ‘delil’ ve ortak savunma hazırladıkları da ortaya çıktı.

Şehit ailelerinin avukatları, FETÖ’nün KOKTOD taktiği ve perde arkasını anlattı. 14 Temmuz 2016’da Resmi gazete’de yayımlanan 6722 Sayılı Kanun’un 12. maddesi, KOKTOD’un uygulanma koşullarını belirliyordu. Maddede, ‘Terör eylemlerinin kamu düzenini ciddi şekilde bozması hâlinde, İçişleri Bakanlığı’nın teklifi ve Bakanlar Kurulu kararıyla Türk Silahlı Kuvvetleri’nin görevlendirilebilir” deniyordu.

İstanbul’daki ana darbe davasında tutuklu eski Albay Ömer Faruk Özköse’nin kendisini KOKTOD ile savunmasının ardından, diğer illerdeki sanıkların da aynı yolu seçtiği görüldü. Ağız birliği yapan sanıklar kendilerini, “Biz 15 Temmuz’da darbe için değil KOKTOD görevi kapsamında emir üzerine asayişi ve çevre güvenliği sağlamak üzere tankları ve birlikleri şehir merkezlerine çıkardık” diye savunuyor. Elde edilen deliler, KOKTOD darbe girişiminden bir gün önce yürürlüğe girmiş olsa da, sanıkların aylar öncesinden görev listesi oluşturduğunu ortaya çıkardı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Yandex.Metrica