Beyeoğlu’nun Sembolü, Beyoğlu Sinemasının Kapanmaması İçin Bir Umut Işığı Doğdu

Beyeoğlu’nun Sembolü, Beyoğlu Sinemasının Kapanmaması İçin Bir Umut Işığı Doğdu

Beyeoğlu’nun Sembolü, Beyoğlu Sinemasının Kapanmaması İçin Bir Umut Işığı Doğdu

Beyoğlu Sineması’nın borçlarını ödeyemez hale geldiği için kapanma kararı aldığını duyurması özellikle de sinemaseverler arasında büyük bir üzüntü dalgası yaratmıştı. Haberin yayılmasından sonra devreye giren ilk isimlerden biri sinema yazarı Cem Altınsaray oldu.

Altınsaray hemen ertesi gün sinema yönetimiyle irtibata geçti ve salonun kapanmaması için neler yapılabileceği üzerine görüşmelere, toplantılara başladı.

Sosyal medya üzerinden de attığı her adımı duyuran Altınsaray dün Beyoğlu Sineması ile birlikte oluşturduğu bir metni paylaştı.

Altınsaray’ın sosyal medyadan paylaştığı ve yapılması gerekenleri 3 maddede sıralayan bu bildiride şu ifadelere yer verildi: “1. Borcun en kısa zamanda ve sinemanın şanına yakışır şekilde ifa edilebileceği sağlıklı bir kaynak akışı yaratmak, 2. Mali açıdan dengeye ulaşmaya çalışırken, eşzamanlı olarak borca yol açan olumsuz koşulların giderilmesi adına adımlar atmak, 3. Sinemanın kendisini sadece film izlenen değil, sinema kültürünün her yönüyle paylaşılabildiği sosyal bir yaşam alanına dönüştürmek için projeler üretmek.”

‘MESELE SADECE BEYOĞLU SİNEMASI DEĞİL’

 

Cumhuriyet Gazetesi’ne konuşan Cem Altınsaray, sosyal medyada başlayan ve kartopu etkisiyle büyüyen kamuoyu tepkisinin sinema yönetiminin de kapanma kararında geri adım atmasında etkili olduğunu vurguluyor: “İki gündür sadece bana 2000’den fazla destek mesajı geldi. Kimse bu sinemanın kapanmasını istemiyor. Bu coşku, bu tutku, bu heyecan herkesi çok duygulandırdı. Sinemanın yöneticileri de inanamadı, rüyada gibiler diyebilirim. Bence iyi bir organizasyonla, iyi bir akılla bu işin içinden çıkılabilir. Şu andan itibaren atılacak somut adımları belirlemeli, önümüzdeki altı ay boyunca neler yapılabilir onları planlamalıyız.” Kampanya sürecinde Filmloverss.com sitesinin kurucusu Utku Ögetürk ve ekibinin de kendisine yardımcı olduğunu belirten Altınsaray sözlerini şöyle noktalıyor: “Hani Gezi zamanı deniyordu ya ‘mesele sadece ağaç değil’ diye. Şimdi de mesele sadece Beyoğlu Sineması değil. İnsanlar artık bir şeyleri de kurtarabilmek istiyor. Bu kararlılık, bu coşku hep ondan; bir şey yaptık diyebilmek için.”

Hurriyet.com.tr’ye konuşan bir kaynak ise, sinemanın kapatılmasına yönelik alınan kararın tamamen geri çekilmediğini, başlatılan kampanyanın etkili bir konuma gelmesi durumunda, bu tehlikenin aşılabileceğine işaret etti.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Yandex.Metrica