Anayasa Mahkemesi MHP Kurultayı ile ilgili Kararını Verdi

Anayasa Mahkemesi MHP Kurultayı ile ilgili Kararını Verdi

Anayasa Mahkemesi MHP Kurultayı ile ilgili Kararını Verdi

Geçtiğimiz yıl 19 Haziran’da yapılan MHP Olağanüstü Kurultayında yürütmeyi durdurma kararı veren mahkeme bir ertelemeden sonra nihayet kararını verdi. Mahkeme davanın kabulüne ve kurultayda alınan tüm kararları iptaline karar verdi.

Ankara 3. Asliye Hukuk Mahkemesi, MHP’nin 19 Haziran’da yapılan olağanüstü genel kurulunu iptal etti. Genel Kurul’da alınan tüm kararlar yok sayılacak.

Mahkemenin bugünkü duruşmasında, davacı Cemal Enginyurt tarafından açılan davanın kabulü ile 19 Haziran 2016 tarihinde gerçekleştirilen MHP olağanüstü genel kurulunun iptaline, bu genel kurulda alınan tüm kararların yokluğuna karar verildi. Mahkemece verilen tedbir kararlarının, karar kesinleşinceye kadar devamı da hükme bağlandı.

Böylece 700’den fazla delegenin imzalarıyla başlayan süreç son buldu. Ankara 3. Asliye Hukuk Mahkemesi, değişim isteyenlerin gerçekleştirdiği 19 Haziran Kurultayı’nı iptal etti.

Karara ilk tepki Sinan Oğan’dan

Karar sonrası MHP Genel Başkan Adayı Sinan Oğan, sosyal medya hesaplarından yaptığı açıklamada, şunları söyledi:

“Geçtiğimiz yıl yaptığımız kurultay AKP’nin talimatlandırılmış Hakimlerince iptal edildi. Kurultay kararları yok sayıldı. Bu karar göstermiştir ki, Türkiye’de Adalet iktidarın emrindedir. Adalet Hakimlerin vicdanları yerine Hükumetin talimatıyla yapılıyor. Dün FETÖ’nün emrine giren Adalet bugün AKP’nin emrindedir. Bugün en acil konu Adalet’i iktidar ve FETÖ tahakkümden kurtarmaktır. Adalet’i tahakkümden kurtarmadan Türkiye normalleşemeyecek, ülkede demokrasi sağlanamayacaktır. Talimatlandırılmış emir kulu hakimler ve mahkemeler MHP delegesinin özgür iradesinin üstünde değildir, olamaz. MHP’de Ülkücü İrade’yi hakim kılana ve Türkiye’de de Adaleti tesis edene kadar mücadelemiz sürecektir…”

Ne Olmuştu, Ne Olacak

MHP’de Genel Merkez ve muhalefetin başvurularıyla alınan karşılıklı mahkeme kararlarıyla yılan hikayesine dönen olağanüstü kurultay, 19 Haziran 2016’da gerçekleştirilmişti. Muhaliflerle Genel Merkez arasında ‘imza sayısı’ tartışmasının yaşandığı kurultayda, tüzük değişikliğine yönelik tüm öneriler oy birliğiyle kabul edilmişti. Muhalifler 10 Temmuz’da yapılacak seçimli genel kurula da katılacaklarını açıklamıştı.

Ancak parti içindeki muhalifler öncülüğünde yapılan kurultay, MHP Genel Merkezi’ne yakın üst kurul delegesi Cemal Enginyurt tarafından mahkemeye götürülmüştü.

Davada, genel başkan adayları lehine karar çıkması durumunda yeniden olağanüstü kurultay hazırlığı gündeme gelebilecekti.

Mahkemenin bugün verdiği kararla yaklaşık 1 yıldır beklenen ve 700’den fazla delegenin destek verdiği değişim süreci mahkeme eliyle durdurulmuş oldu. MHP’de olası bir genel başkan değişimi ihtimali ortadan kalktı. 19 Haziran 2016 Kurultayı’nda alınan kararlar tamamen geçersiz sayıldı. 700’den fazla delegenin vermiş olduğu imzalar mahkeme eliyle dikkate alınmamış oldu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Yandex.Metrica