2 Yaşındaki Kızını Döverek Öldüren Baba Müsvettesine Müebbet

2 Yaşındaki Kızını Döverek Öldüren Baba Müsvettesine Müebbet

Kızını döverek öldüren babaya müebbet az bulundu

Yargıtay, 2 yaşındaki öz kızını yaramazlık yaptığı gerekçesiyle döverek öldüren ve “müebbet hapis cezası” alan babaya, “ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası” verilmesi gerektiğine hükmetti.

Yargıtay 1. Ceza Dairesi, 2  yaşındaki öz kızını yaramazlık yaptığı gerekçesiyle döverek öldüren babaya,  ağırlaştırılmış müebbet yerine müebbet hapis cezası veren yerel mahkeme kararını  bozdu.  Antalya’nın Serik ilçesinde eşinden boşandıktan sonra kızı Semanur’un  velayetini üzerine alan Mehmet Emin çiçek, kanepeden düşerek yaralandığını iddia  ettiği 2 yaşındaki kızını Serik Devlet Hastanesine götürdü. Kontrollerde küçük kızın vücudunda morluk ve darp izlerinin  bulunduğunun tespit edilmesi üzerine baba Çiçek gözaltına alındı. Küçük Semanur,  tedavi gördüğü Antalya eğitim ve Araştırma Hastanesinde yaşamını yitirdi. Baba Çiçek ile Semanur’un üvey annesi Sara Samancı Çiçek hakkında kamu  davası açıldı. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı da davaya müdahil oldu. Baba, kızını dövmediğini ve düşme sonucu yaralandığını iddia etti.  Üvey anne ise olayın yaşandığı günden bir gün önce 2 yaşındaki çocuğu, babasının  2 kez dövdüğünü ileri sürdü. Manavgat 2. Ağır Ceza Mahkemesi, baba Çiçek hakkında, “nitelikli  kasten öldürme” suçundan verdiği ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasını, eylemin  olası kasıtla işlendiği gerekçesiyle Türk Ceza Kanunu’nun ilgili maddesi uyarınca  müebbet hapis cezasına indirdi. Semanur’un üvey annesi Çiçek ise “ihmal suretiyle kasten öldürme”  suçundan beraat etti. 

Baba yönünden yerel mahkeme kararı bozuldu

Kararın temyiz edilmesi üzerine dosya, Yargıtay 1. Ceza Dairesinin  gündemine geldi. Daire, yerel mahkemenin kararını sanık baba yönünden bozdu, üvey  anne yönünde ise onadı. Dairenin kararında, sanık Mehmet Emin Çiçek’in suç tarihi itibarıyla  henüz 2 yaşını doldurmayan öz kızı Semanur’u yaramazlık yaptığı gerekçesiyle  vurmak, ısırmak ve yere atmak suretiyle dövdüğü, aldığı darbelerin etkisiyle  vücudunun birçok yerinde ekimoz alanları oluşan çocuğun kaburga kırıkları, beyin  kanamasıyla beyin doku harabiyeti, künt batın ve göğüs travmaları nedeniyle de iç  organ yaralanmalarına bağlı hayatını kaybettiğinin anlaşıldığı belirtildi. Çocuğun yaşı ve fiziki yapısı, darbelerin şiddeti, yaraların niteliği  ve otopsi raporuna göre sanığın açığa çıkan kastının doğrudan kastla nitelikli  öldürme suçuna yönelik olduğu vurgulanan kararda, bu gözetilmeden yanılgılı  değerlendirme sonucu olası kast indiriminin uygulanması suretiyle eksik ceza  tayini yapılmasının bozmayı gerektirdiği kaydedildi. (Milliyet)

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Yandex.Metrica