2. Askeri Uydumuz Göktürk-1 Fırlatıldı

2. Askeri Uydumuz Göktürk-1 Fırlatıldı

2. Askeri Uydumuz Göktürk-1 Fırlatıldı

Coğrafi kısıtlama olmaksızın dünyanın her yerinden yüksek çözünürlüklü uydu görüntüsü sağlayacak GÖKTÜRK-1 uydusunun fırlatıldı.

Coğrafi kısıtlama olmaksızın dünyanın her yerinden  yüksek çözünürlüklü uydu görüntüsü sağlayacak GÖKTÜRK-1 uydusunun fırlatılması  için son dakikalara girildi. TSK’nın hedef istihbaratına yönelik uydu görüntüsü ihtiyacını karşılayacak Göktürk-1 Uydusu’nun montaj ve entegrasyon faaliyetleri, proje yüklenicisi Telespazio (İtalya)-Thales Alenia Space (Fransa) tarafından Fransa’nın Cannes şehrindeki tesislerde gerçekleştirildi.Alçak irtifa dünya yörüngesine oturacak olan uydu, fırlatmanın ardından 57. dakikada roketten ayrılacak, 59. dakikada güneş panellerini açacak. Uydudan ilk sinyal, fırlatmanın ardından 68. dakikada alınacak.

İLK SİNYAL 68. DAKİKADA ALINACAK

Alçak irtifa dünya yörüngesine oturacak olan uydu, fırlatmanın ardından 57. dakikada roketten ayrılacak, 59. dakikada güneş panellerini açacak. Uydudan ilk sinyal, fırlatmanın ardından 68. dakikada alınacak. Yaklaşık 90 dakikada dünya çevresinde bir tur atacak uydunun, yılda 60 binden fazla görüntü çekmesi öngörülüyor. Uydu, Türkiye üzerinden her geçişinde dünyanın çeşitli bölgelerinden aldığı fotoğraf ve görüntüleri, Hava Kuvvetleri Komutanlığı Uydu Yer İstasyonuna aktaracak. Dünyadaki benzerlerine göre oldukça yüksek çözünürlükte görüntüler aktaracak uydu, kamu kurum ve kuruluşları için çevre ve yapılaşmanın izlenmesi, tarımsal rekolte tespiti, belediyecilik uygulamaları, sınır kontrolü, kadastro faaliyetleri gibi birçok alanda uzaktan algılama görevleri yapılabilecek.

‘TÜRKİYE’NİN UZAYDAKİ GÜCÜNÜ ARTIRACAK’ 

2012 yılında fırlatılan Göktürk-2’den sonra ikinci askeri  uydu olma özelliğini taşıyan ve geliştirme, üretim ve test faaliyetlerine 19  Temmuz 2010 yılında başlanan GÖKTÜRK-1 uydusunun Türk Silahlı Kuvvetlerinin hedef  istihbaratına yönelik ihtiyacını, coğrafi kısıtlama olmaksızın dünyanın her  yerinden yüksek çözünürlüklü uydu görüntüsü ile karşılayacağına dikkat çekildi.

 Görüntü çözünürlüğü ve kapasitesi, veri indirme hızı, manevra  kabiliyeti ve gelişmiş yer sistem özellikleri ile GÖKTÜRK-1 uydusunun GÖKTÜRK-2  uydusuyla beraber Türkiye’nin uzaydaki gücünü artıracağı vurgulanan açıklamada,  “GÖKTÜRK-1 uydusunun entegrasyon ve çevresel test faaliyetleri, Türk Havacılık ve  Uzay Sanayi A.Ş. tesislerinde kurulan Türkiye’nin ilk milli Uzay Sistemleri  Entegrasyon ve Test (USET) merkezinde gerçekleştirilmiştir. Yörünge testleri ve  kabul aşamalarının tamamlanması sonucunda envantere alınacak olan GÖKTÜRK-1  uydusu Hava Kuvvetleri Komutanlığı bünyesinde teşkil edilmiş olan Keşif Uydu  Tabur Komutanlığı tarafından komuta ve kontrol edilecektir.” ifadeleri  kullanıldı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Yandex.Metrica